Aktuality
CESTOVANIE SO PSOM ČI MAČKOU

CESTOVANIE SO PSOM ČI MAČKOU

10.5.2018

Dovolenka sa konečne blíži a vy sa už neviete dočkať kedy zbalíte kufre, odletíte preč a aspoň na chvíľu zabudnete na bežné problémy, ktoré musíte každý deň riešiť. S vaším štvornohým miláčikom sa však nechcete rozlúčiť a chcete aj jemu dopriať krásne prostredie a nové zážitky, o ktoré na vysnívanej dovolenke určite nebude núdza. Aké sú vaše možnosti? Mnoho leteckých spoločností v dnešnej dobe ponúka službu prepravy domáceho miláčika, avšak túto informáciu je vhodné zistiť si ešte pred samotnou rezerváciou zájazdu, aby nedochádzalo k zbytočným komplikáciám.

Niektorí prepravcovia dokonca ponúkajú možnosť prepravy menších plemien psov a tiež mačiek priamo na palube liedadla. Podmienkou je však prepravný box, do ktorého je zviera umiestnené. Rozmery prepravky a jej váha vrátane zvieraťa nesmie presiahnuť stanovený limit. V opačnom prípade je nutné, aby bolo zviera umiestnené v podpalubí, spolu s väčšími plemenami psov, ktoré nespĺňajú stanovený váhový limit. Aj v podpalubí však musí byť zviera umiestnené v prepravnom boxe. Ten by mal mať dostatočné rozmery na to, aby sa v ňom zviera cítilo pohodlne, čo znamená, že by si v ňom zviera malo vedieť sadnúť, ľahnúť, otočiť sa alebo sa postaviť. Majitelia domácich miláčikov však majú pohodlie svojho chlpatého rodinného príslušníka určite neustále na zreteli.

Samozrejmosťou je označenia prepravného boxu, v ktorom sa zviera nachádza. Štítok by mal obsahovať údaje ako meno, adresa, telefónne číslo majiteľa, meno psa či mačky, poprípade je vhodné uviesť aj destináciu kde cestujete. Urýchli to nájdenie majiteľa zvieraťa v prípade straty alebo zaslania prepravného boxu so zvieraťom na iné miesto ako je cieľová destinácia.

Obojok s identifikačnými údajmi by mal mať každý pes na sebe, napriek označeniu prepravného boxu štítkom. Stať sa môže čokoľvek a je na mieste problémy radšej predvídať a predchádzať im, ako neskôr riešiť následky pri strate zvieraťa.

Je vhodné pribaliť zvieraťu do transportného boxu deku či obľúbenú hračku, aby dlhú cestu zvládlo ľahšie. Takisto by zviera malo mať ostrihané pazúriky, aby si neublížilo. Vybavenie potvrdenia o zdravotnom stave zvieraťa vydané veterinárnou ambulanciou, ktorú zviera navštevuje je rovnako viac ako vítané. Niektoré letecké spoločnosti dokonca požadujú potvrdenie o sérologickom vyšetrení proti besnote. V prípade, že cestujete mimo územia Slovenskej republiky by mali byť všetky spomínané dokumenty preložené do anglického jazyka.

Preprava zvieraťa v lietadle sa samozrejme nezaobíde bez poplatkov. Tieto má každá letecká spoločnosť rôzne, avšak spoločným parametrom ostáva, že výška poplatku závisí od váhy zvieraťa, leteckej spoločnosti, s ktorou cestujete a tiež cieľovej destinácie.