Detail destinácie

Makarská riviéra Chorvátsko - transparent

Ponúkame 90 ubytovacích kapacít za cenu 100 € - 2 038 €.

Počasie:

Dnes Počasí v Podgora - transparent 26° C Zajtra Počasí v Podgora - transparent 23 - 27° C22.9. Počasí v Podgora - transparent 22 - 25° C
23.9. Počasí v Podgora - transparent 20 - 23° C24.9. Počasí v Podgora - transparent 19 - 24° C25.9. Počasí v Podgora - transparent 18 - 22° C
26.9. Počasí v Podgora - transparent 13 - 18° C27.9. Počasí v Podgora - transparent 11 - 18° C28.9. Počasí v Podgora - transparent 14 - 16° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Prístavné mestečko Makarska leží v širokom zálive na úpätí horského masívu Biokovo, asi 70 km juhovýchodne od Splitu. Známa je ako turistické centrum rovnomennej riviéry, ktorá sa rozprestiera medzi mestečkami Brela a Gradač a na dalmátskom pobreží patrí k najobľúbenejším letoviskám s možnosťou kúpania. Kým na mnohých miestach dalmátskeho pobrežia sa dá kúpať len na skalnatých úsekoch pobrežia alebo len na malých šírkových plážach, v Makarskej sú dlhé, pekné pieskové pláže. Približne 1 km dlhá hlavná pláž v Makarskej sa nachádza v tieni borovicového lesa na poloostrove Sveti Petar. Kúpať sa dá aj na šírkovej pláži pri promenáde. Vyznávači nudizmu sa stretávajú na pláži Nugal južne od Makarskej.

            Hlavné námestie Makarskej je pomenované po Andrijovi Kačićovi-Miošićovi. Tento františkánsky mních bol autorom filozofických, teologických, ale aj ľudovoosvietenských kníh. V roku 1890 mu sochár Ivan Rendić vytvoril pamätník, ktorý stojí na hlavnom námestí pred kostolom. Farský Kostol sv. Marka na severnej strane námestia bol postavený v štýle skromného provinčného baroka. Na zvonici badať benátsky vplyv. Neďaleko kostola, na námestí Jurjevićeva poljana, sa nachádza najkrajšia stavba mesta, barokový Ivaniševićov palác s prekrásnym, proporčne vynikajúco riešeným vnútorným nádvorím. Z neho sa širokým schodišťom schádza dolu na nábrežie. Na severnom okraji nábrežia Mala obala (Malé nábrežie) sa nachádza františkánsky kláštor, postavený na ruinách staršieho kláštora. Kláštor má peknú krížovú chodbu, bohatú starú knižnicu a zbierku umeleckých predmetov. Na pobreží stojí barokový Kostol sv. Filipa Neriho spolu s bývalým kláštorom oratoriánov, rehole, ktorú založil tento svätec v 16. storočí na pomoc chorým a pútnikom.

            Z poloostrovov Sveti Petar a Osejava, medzi ktorými je úzky prístup do prístavu, sa núka pekný výhľad na staré mesto a na masív Biokovo. Nachádza sa tu aj niekoľko hotelov a pod tienistým borovicových hájom leží hlavná pláž Makarskej.    

            Za Makarskou sa týči mohutný horský masív Biokovo, ktorý bol vyhlásený za chránenú prírodnú oblasť. Tiahne sa v dĺžke takmer 40 km, pričom na niektorých miestach nepresahuje šírku 7 km. Z hľadiska geologického zloženia je typickým krasovým horstvom, v ktorom sa nachádzajú jaskyne i náhorné plošiny. Na najvyšší vrch Sveti Juraj vedie cesta, ktorá je z veľkej časti vyasfaltovaná. Začína sa asi vo výške Podgory, 18 km juhovýchodne od Makarskej. Turistické chodníky sú značené.

V masíve Biokovo rastie mnoho vzácnych rastlín. Botanická záhrada pri horskej obci Kotišina, poskytuje návštevníkom prehľad o bohatej flóre chránenej oblasti.

            66 km na severozápad od Makarskej, za horským masívom Biokovo, na hranici s Hercegovinou, leží mestečko Imotski. Je známe svojim vínom – predovšetkým bielym vínom Kujundžuša – a dvoma malými, no neobyčajnými krasovými jazierkami. Modré jazero, na západ od mestečka, sa vyznačuje pohyblivou výškou hladiny, pričom rozdiel niekedy dosahuje aj 70 cm. Červené jazero zasa má tvar studne. Má priemer 200 m dosahuje hĺbku 500 m. Mnohí historici označujú mestečko Imotski za kultové miesto Ilýrov, zasvätené božstvu, známemu z rímskej verzie ako bohyne Silvanus a Diana.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >