Detail destinácie

Istanbul More - plavby - transparent

za cenu .

Najväčšie mesto Turecka rozprestierajúce sa na dvoch kontinentoch, rozdeľujúce sa Bosporskou úžinou. Časť v Európe, časť v Ázií. To je Istanbul, alebo v minulosti známy aj ako Carihrad, či Konštantínopol.

V minulosti bol Istanbul centrum kultúrnym, aj obchodným, hlavným mestom Osmanskej ríše. Stal sa tzv. „Bránou orientu“, odkiaľ viedli mnohé obchodné cesty zo západu na východ a späť. Z tohto obdobia sa zachovali dómy, mešity a iné architektonicky významné stavby, ktoré lákajú ľudí zo všetkých kútov sveta.

Aj v súčasnosti je Istanbul významnou kultúrnou, či obchodnou križovatkou. Stretáva sa tu kultúra európska a ázijská. Ak sa rozhodnete spoznať krásy tohto mesta, je výhodnejšie si vybrať čas na spoznávanie v zimnom, či jarnom období. Nie len z hľadiska príjemnejšieho počasia, kedy sa ešte slnko neopiera tak intenzívne do ulíc mesta, ale aj z hľadiska množstva návštevníkov. V zimnom období sa dá zohnať aj lacnejšie ubytovanie a uličky centra nie sú preplnené pamiatok chtivými turistami.

Za symbol Istanbulu sa považuje „Chrám božej múdrosti“ HaghiaSophia, ktorý sa zachoval ešte z čias Byzantskej ríše. V neskoršom období slúžil ako kostol a v 30. rokoch 20. storočia v ňom vtedajší turecký prezident otvoril múzeum. Oproti chrámu sa nachádzali slávne turecké kúpele hamam, ktoré dnes ale slúžia ako predajňa známych tureckých kobercov Ministerstva kultúry.

V blízkosti HaghieSophie sa nachádza najväčšia a najvýznamnejšie mešita v Európe – Modrá mešita, v ktorej sa nachádza 6 minaretov, 260 okien a vnútro je doslova posiate tisícami modrých kachličiek.

Pri potulkách mestom určite nevynechajte ani krásne paláce z čiaš Osmanskej ríše – Palác Dolmabahce na brehu rieky Bospor, ktorý vás vnesie do sveta známych tureckých rozprávok Tisíc a jedna noc, Palác Topkapi a Sulejmanovamešita. Všetky tieto paláce vás prevedú svojim bohatstvom a ukážu aspoň kúsok z histórie Osmanskej ríše, sú stelesnením prepychu, plné zlatých a bronzových svietnikov, lámp a lustrov, kobercov a vyzdobených stĺpov.

Rajom pre milovníkov nakupovania sa určite stane Veľký bazár „KapaliCarsi“, kde sú dlhé chodby s tisícami obchodov všetkého druhu pod jednou strechou.

Vyhľadávanou a obľúbenou atrakciou pri návšteve Istanbulu je aj nočná plavba po Bospore, ktorá nám ponúka romantický výhľad na mesto plné trblietajúcich svetielok.