Detail destinácie

Izmir Turecko - transparent

za cenu .

Modernú metropolu, tretie najľudnatejšie mesto Turecka, by mal navštíviť každý, kto obľubuje aktívnu dovolenku, oddych na pláži spojený so spoznávaním historických pamiatok a krás veľkomesta.

Izmir patrí k najstarším stredovekým mestám v Turecku. V minulosti patrilo dokonca k prvým kresťanským mestám vytvoreným na starom kontinente, až pokiaľ islam v 15. storočí nevystriedal kresťanstvo. V minulosti mesto bolo významným obchodným a kultúrnym centrom, dnes je to moderné mesto pulzujúce životom. To, že patrí k najstarším mestám hovorí aj fakt, že Izmir sa považuje za rodisko básnika Homéra.

Pláže v Izmire sú pekné a moderné ponúkajúce aktivity rôzneho druhu. Sú vhodné pre rodiny s deťmi, alebo pre neskúsených plavcov, nakoľko pobrežie sa pozvoľne spúšťa do mora. Aj napriek pieskovým a okruhliakovým plážam, sa turistom odporúča navštíviť aj pláže v susedných letoviskách, najmä kvôli čistote.

Pri potulkách mestom sa dajú obdivovať mešity, chrámy a budovy zo 16. storočia. Antické pamiatky sa nezachovali, nakoľko boli zničené zemetrasením. Dá sa tu ale obdivovať mnoho. Nemali by ste prehliadnuť vežu s hodinami Saat Kulesi, ktorá sa považuje za symbol mesta. K najnavštevovanejším miestam v meste parí určite aj hrobka Tantala, hrobka tholoskeho typu. Turisti radi navštevujú aj Agorské múzeum, či Izmirský raj vtákov, kde sa nachádza viac ako 205 vtákov. Z čias Osmanskej ríše sa zachoval bazár Kemeralti, ktorý stojí za to ho navštíviť. Okrem už spomínaných pamiatok môžete obdivovať aj 3 hrady, 9 synagóg a mnoho iných chrámov a mešít.

Okrem histórie, dýcha Izmir samozrejme aj modernou. Popri obdivovaní krás veľkomesta, sa môžete zastaviť aj v reštauráciách, či tavernách, ktoré vám ponúknu ochutnať pravú tureckú kuchyňu. Nakoľko je Izmir druhý najväčší prístav po Istanbule, oplatí sa vyskúšať aj špeciality z rýb a morských plodov.

Z prímorského letoviska Izmir sa dajú realizovať aj mnohé výlety. V ponuke nájdete mesto Mylétos, ktoré je obývané už od doby bronzovej. V minulosti významné obchodné centrum, dnes tu môžete obdivovať antické divadlo, pevnosť z 8. storočia, Palác sv. Michala, či Aténin chrám. Z mesta Izmir sa oplatí ísť pozrieť aj historicky známe mesto Trója, kde sa odohrávala povestná trójska vojna preslávená trójskym koňom, alebo archeologické nálezisko Efer, kde sa v minulosti nachádzal jeden zo 7 divov sveta Artemidin chrám.